Elnöki köszöntő

 

Minden településnek, közösségnek vannak megőrzésre méltó értékei, kiemelkedő teljesítményei. Ezek felismerése, gondozása és továbbörökítése a lényege és mozgatórugója a hungarikum mozgalomnak. Az átfogó értékmentő munkának mára a közösségformáló és -összetartó, identitáserősítő hatása is megmutatkozott.

 

A Magyar Országgyűlés 2012. április 2-án alkotta meg a 2012. évi XXX. törvényt a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról, amely megteremtette a nagyszabású munka törvényi kereteit.

Az alulról építkező rendszerben a háromlépcsős nemzeti értékpiramis csúcsán a hungarikumok állnak, a középső szintet a kiemelkedő nemzeti értékek, míg az alapot a helyi értéktárak nemzeti értékei képviselik. Ezek tartják nyilván a szűkebb közösség, egy település, tájegység, megye számára fontos értékeket.

Vannak tehát nemzeti értékeink, kiemelkedő nemzeti értékeink, és hungarikumaink. Ez utóbbi olyan megkülönböztetésre, kiemelésre méltó nemzeti érték, amely belföldön és külföldön egyaránt bizonyítja a magyar nemzeti örökséghez történő tartozást, amely jellemző tulajdonságaival, egyediségével, különlegességével és minőségével a magyarság csúcsteljesítményét képviseli. Ezeknek az értékeknek a jelentősége azért is felbecsülhetetlen, mert erősítik nemzeti öntudatunkat, a magyarság egyetemes összetartozását, eközben társadalmi-gazdasági átalakulást generálnak és erősítik hazánk pozitív megítélését.

A nemzeti értékek szakterületenkénti kategóriái a következők: agrár- és élelmiszergazdaság, egészség és életmód, ipari és műszaki megoldások, kulturális örökség, sport, turizmus és vendéglátás, természeti környezet és épített környezet.

Ezen honlap a Bács-Kiskun megyei kötődésű nemzeti értékeket mutatja be. Szerepelnek rajta a megyében fellelhető, illetve a megyéhez köthető hungarikumok, kiemelkedő nemzeti értékek, továbbá a Bács-Kiskun Megyei Értéktárba, valamint a megyében lévő települési értéktárakba felvett értékek. Elénk tárja azt a hihetetlen gazdagságot és sokszínűséget, amely körülvesz bennünket itt, a Duna-Tisza közén. Vannak közöttük nagyszerű hagyományok, amelyek összekötnek őseinkkel, építészeti remekművek, amelyek nemzedékek óta szerves részei lakókörnyezetünknek, életművek, amelyeknek példája, üzenete ma is hat ránk, találmányok, amelyek a múltban gyökerezve hatnak jövőnkre… Mindezek megszokott részei mindennapjainknak, létüket sokszor természetesnek, magától értetődőnek vesszük. Pedig érdemes újra és újra, gyermeki örömmel rájuk csodálkozni! Ezen honlap erre szeretné felhívni a figyelmet. Segítséget nyújtva és további lendületet adva további értékek felismeréséhez és oltalmához.

Rideg László
a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke

A bizottságról

A Bács-Kiskun Megyei Értéktár Bizottság tevékenysége

Bács-Kiskun megyében 2019. december 11. napjáig 54 olyan megyei település van, ahol a javaslatban szereplő megyei értékek fellelhetők (de egyes javaslatok több települést is érintenek – pl. Balotaszállási-kelebiai dámpopuláció, gemenci gímszarvas, Alföldi Kéktúra Bács-Kiskun megyei szakasza).

2019. december 11-ig a Bizottság összesen 250 értéket vett fel a megyei értéktárba.

A célunk az, hogy minél több települési önkormányzat fedezze fel a települési, megyei értéktárban rejlő lehetőségeket.

A megyei önkormányzat 10 szakmai szervezettel, intézménnyel kötött együttműködési megállapodást annak érdekében, hogy ezek a szervezetek szakvéleményükkel segítsék a megyei értéktár bizottság munkáját.

A bizottságról

Bács-Kiskun Megyei Értéktár Bizottság tagjai

Elnök: Szántó István
Alelnök: dr. Balogh László
Lenkei Róbert
Vörösmarty Attila
Alter Róbert
Hornyák Józsefné

Javaslattételi Űrlap

Javaslattételi Ürlap letöltése



Kapcsolat

Bács-Kiskun Megyei Értéktár Bizottság
Cím: 6000 Kecskemét, Deák F. tér 3.

Telefon: +36 76 513 - 813

e-mail: banko.agnes@bacskiskun.hu



megyei kötődésű
hungarikumok
kiemelt nemzeti értékek

Linkek

 

A tassi római katolikus templom klasszicista stílusban épült, műemléki védettség alatt áll. Háromkirályok templomának is nevezik. A főbejárat mellett található feliratos táblán olvasható az 1822-es évszám, ami arra utal, hogy ekkor építették. Egyhajós, egyenes szentélyzáródású, északi homlokzati tornyos templom, a szentély felett kontyolt nyeregtetővel, félköríves alaprajzú sekrestyével. Nyugati homlokzatának tengelyében emeletes óratorony kapott helyet. A templom keleti végénél – azonos telken – álló T alaprajzú, földszintes, kontyolt tetős, palafedésű plébániaépület szintén a múlt században épült.

A templom hajója dongaboltozatos, a bejárati oldalon karzat található. A berendezés a XIX-XX. században készült. Különlegesen szép és értékes barokk oltárkép a Háromkirályok imádását ábrázolja, melyet Spielberger János (1628-1679) festett, mérete 180x280 cm. A templom alapításakor a kalocsai érsekség ajándékként adta, így került a tassi római katolikusok birtokába. A Háromkirályok mellett a templom másik szentje compostelai Szent Jakab. Az épület nyugati bejárata előtti kertben lévő kőfeszületet 1925-ben állították.

A település büszkén emlegeti, hogy Hóman Bálint kultuszminiszter, a „legkiválóbb magyar történész” tassi tartózkodásakor ebbe a katolikus templomba járt misére. Nagy termetéhez mérten külön széke volt, az úgynevezett „Hóman-szék”. Hóman Bálintot végakaratának megfelelően a tassi temetőben helyezték örök nyugalomra. De nem csak az ő munkássága előtt tiszteleg az utókor, hanem a templomban szolgálatot teljesítő plébánosok előtt is: a Tassi Helytörténeti Egyesület 2014-ben emléktáblát állított nekik.

Római Katolikus Templom

A nemzeti érték fellelhetőségének helye
Tass, Munkácsy u.
Kategória
kulturális örökség
Értéktár
Bács-Kiskun Megyei Értéktár
Web
Források
Tassi Képeskönyv 2001., kiadta: Tass Község Polgármesteri Hivatala
(ISBN 963 00 6796 X)
Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett
A templom történelmi és kulturális értéke miatt.
 

Kapcsolódó értékek

Baja
kulturális örökség
Bács-Kiskun Megyei Értéktár
Izsák
kulturális örökség
Bács-Kiskun Megyei Értéktár
Kiskunfélegyháza
Kulturális örökség
Bács-Kiskun Megyei Értéktár
Szalkszentmárton
kulturális örökség
Bács-Kiskun Megyei Értéktár