




Kovács Miklós tiszakécskei kékfestő mester egy közel másfél évszázada folyamatosan működő, szűkebb és tágabb környezetében egyaránt széleskörű elismertségnek örvendő kékfestő dinasztia tagja. Dédapja Kovács Miklós a 19. század második felében kékfestő üzemet, szeszfőzdét és keményítőgyárat működtetett Kecskeméten. Ennek az időszaknak az emlékét őrzi Kecskeméten a Festő utca elnevezése. A dédapa gyermekei közül (1878-tól) négy fiú választotta a kékfestő mesterséget, köztük Kovács Miklós, a nagyapa, aki 1900 körül Kiskunfélegyházán telepedett le. Az ő fiai közül Károly és Miklós lett kékfestő, ők az 1920-as években a budapesti Lajos utcában voltak kékfestő legények. (itt, az egykori Goldberger gyár megmaradt épületében található ma a Textilmúzeum.) Miklós egy ideig édesapja mellett, a kiskunfélegyházi műhelyben dolgozott. Önálló iparengedélyét 1927-ben kapta meg. Ugyanebben az évben megházasodott, és Újkécskén telepedett le. Ebben az időben sem Ókécskén, sem Újkécskén nem volt kelmefestő. A kécskei és alpári piacokon korábban is rendszeresen árusított. Hamarosan saját házat és folyamatosan fejlesztett műhelyt épített, majd rőfös üzletet is nyitott. Az Újkécskei Ipartestület alelnöke volt. Iparengedélyét a Rákosi-időkben sem szüneteltette, bár 1948-tól az önálló munkát egy ideig abba kellett hagynia, az üzletet pedig államosították. Haláláig, 1975-ig folytatta a mesterséget Tiszakécskén.
A kiállításon látható darabok mestere, Kovács Miklós 1928-ban született Újkécskén. A mesterség és a hagyományok világa már gyermekkorában megérintette. „Itt nőttem föl, a kékfestőműhely, a rőfösüzlet, a piacok, vásárok világában, iparosok, kereskedők körében. Családom révén gyermekkoromban megismertem Újkécske szinte minden mesteremberét, s a vásárokon más falvak, városok jeles mestereit is. Belenőttem a szakmába, amit tudtam, segítettem műhelyben, s büszke voltam, ha egyre többet bíztak rám.” 1946-ban gépésztechnikus végzettséget szerzett, dolgozott villanyszerelőként, diákkorában nyaranként a kécskei Permetezőgyárban, 1951-ben ugyanitt átmenetileg főállásban is. 1947-ben kékfestő segéd, 1948-ban textil-kereskedő segédként szabadult. Az ötvenes években Kiskunfélegyházán műszaki tisztviselő, majd Budapesten a Magyar Pamutipar óbudai gyáregységében TMK-s (karbantartó), 1956-tól édesapjával együtt önálló kékfestő iparosok Tiszakécskén. 1962-ben tett mestervizsgát, 1975-ig édesapjával együtt dolgozott. 1976-ban Népi Iparművész, 1985-ben Népművészet Mestere címet kapott.
A KOVÁCS CSALÁD – A MESTERSÉG DÍCSÉRETE ÉS HAGYOMÁNYOK TISZTELETE
„A század haladt, azonban a munka süllyedt.” Németh Lászlónak ez a mondata olvasható A kécskei kékfestő család című, Tajti Erzsébet tollából 2009-ben megjelent könyv ajánlásában. Kovács Miklós és családjának munkássága, termékei a 20. és a 21. század világában a kétkezi munka és a szellemi örökség, a hagyomány és megújulás, a rohanó világ gyorsan múló tömegcikkein felülemelkedő, értékteremtő tárgyalkotás dicsérete.
Kovács Miklós 1960-ban házasodott, felesége Kovács Miklósné Szabó Margit, nyugdíjazásáig gyógyszerészként dolgozott, de a kékfestő mesterséget ő is elsajátította és a családi vállalkozásban addig is besegített. 1982-ben Népi Iparművész címet kapott. Családi házukat úgy tervezték és építették, hogy a telken elférjen a műhely is, így a lakás és a munkahely célszerűen közel van egymáshoz. Kovács Miklósné a hagyományos dúcokkal, kézi mintázással készült lakástextilek, terítők szakértője, tervezője és készítője. Két lányuk, Gabriella és Mária nagyszülők és a szülők mellett ismerkedtek meg a kékfestő mesterséggel. Mindketten vegyipari szakközépiskolát végeztek és kitanulták a kékfestést. Gabriella előbb a Népművészet Ifjú mestere, majd 1984-től Népi Iparművész címet kapott. Ő kezdte a késztermékek varrását és árusítását. Férje, Hoffmann Gábor is elsajátította a mesterséget. Mária 1989-ben nyerte el a Népi Iparművész címet. Férje Panák Ferenc Tiszakécskén, az apósánál ismerte meg a szakma fortélyait, majd Budapesten rendezte be kékfestő műhelyét. Mária vezetésével Szentendrén népművészeti üzlet működik, amelyben kékfestő termékeket, készruhákat árusítanak.
Az elmúlt évtizedekben számos kiállításon vettek részt, díjakat, kitüntetéseket kaptak, a szakmai körök és a közönség szeretetét, megbecsülését egyaránt elnyerték. Kovács Miklós a közelmúltban a Parlamentben megrendezett Hungaricumok című sorozat egyik résztvevője volt.
A Katona József Múzeum gyűjteményébe a kékfestő mesterséghez köthető 19-20. századi darabok szerves kiegészítéseként a közelmúltban Kovács Miklós műhelyében használt tradicionális mintakészlet őrző formák, kézi és gépi nyomódúcok, méteráruk és késztermékek kerültek. A múzeumban őrzött tárgyak helytörténeti és néprajzi tudományos értékén túlmenően fontos az az értékrendet, amelyről ezek a múltbéli darabok a jelennek és jövőnek is szólnak.
Kovács Miklós és családja esetében az az üzenetük, hogy tisztes munkával a kézművesség legmagasabb szintjére lehet eljutni, és a mesterség művészévé lehet válni. Példa arra, hogy a szorgalmas munkából tisztességesen meg lehet élni, hogy egykor apáról fiúra öröklődött a mesterség tudománya: és példa arra is, hogy mennyire fontos volt a család, amelyben a felnövekvő generáció munka, erkölcs és életvitel szempontjából egyaránt példákat, biztos fogódzókat kapott.
Kékfestő tevékenység és Kovács Miklós tiszakécskei kékfestő mester életműve, melyet a tevékenység fennmaradása érdekében végzett
1987 Népszabadság: Családi kék
1994 Piecework USA Magazin: A magyar kékfestő
1995 Képes Újság: Újra divat a kékfestő
1998 Horizon: Az ördögi kékfestő
1998 Praktika: A kékfestő Kovács család
2003 Handwerken Holland magazin: Kékfestő Magyarországból
2007. október 5. Népszabadság: A tiszakécskei kékfestő dinasztia Multimédiás források:
1967 MAFILM Bács stúdió: Látogatás kékfestő műhelyekben
2003 Duna TV: Apáról fiúra. A kékfestő Kovács család
A kékfestő tevékenység és Kovács Miklós, valamint családja emberéletöltőkön át ívelő munkája, mely ezen ősi magyar hagyomány fennmaradása és művészivé emelő fokozása végett mindenképpen megérdemli az értéktárban történő felvételt.
A Népi Iparművészeti Tanács által zsűrizett, saját tervezésű, egyedi termékeikkel számos kiállításon, bemutatón vettek részt itthon és külföldön egyaránt.
Kovács Miklós 2009. 01. 10.-én a Pro Renovanda Cultura Hungariae alapítvány Kodály Zoltán díjának elismerésében részesült.