

MAYOSSA Néptánccsoport
1995 tavaszán egy tízfős néptáncos baráti társaság gondolt egyet, és megalakította a Mayossa Néptánccsoportot, majd Kiskunmajsán első civil szerveződéseként 1996 februárjában megalapították a Mayossa Hagyományőrző Egyesületet. A csoport szakmai vezetésére Patyi Zoltánt kérték fel, aki akkor már több éve az autentikus magyar zene és tánc továbbadásán fáradozott, és a Szeged-Tápéi néptánccsoport művészeti vezetője volt. A csoport megtanulta a Dél - Alföld jellegzetes táncait, majd újabb és újabb táncdialektusok felé vette az irányt. A viseleteket kezdetben maguk varratták. Az egyesület céljai között szerepel Kiskunmajsa néphagyományainak, szellemi és tárgyi kulturális örökségének folyamatos feltárása, feldolgozása és közreadása. A magyar nyelvterület folklórjának gyűjtése, feldolgozása és színpadra állítása, és ezek érdekében felnőtt, valamint gyermek művészeti csoportok működtetése.
Az elmúlt több, mint húsz esztendőben a néptánccsoport kitartott eredeti tervei mellett, és létrehozott a városban egy néptáncbázist. A kitartó szakmai munka meghozta eredményét. Az évek során a több felcseperedett csoport tagjai adták az utánpótlást. Kiskunmajsán körülbelül kétszáz táncos biztosítja a magyarság táncos hagyományainak megőrzését - már az óvodás korosztálytól egészen a felnőtt korosztályig -, mely hagyományőrzés egyik központja a Mayossa lett. Az alapítástól napjainkig eltelt időszak alatt nagyon sok fellépési lehetőséget kaptak. Átlagosan évi harminc- negyven alkalommal tesznek eleget különféle meghívásoknak, sokszor határon túlra is ellátogatnak, hogy népszerűsítsék a tájra jellemző táncokat, és természetesen a települést is. A Mayossa Néptánccsoport táncosai minden évben megszervezik a mára már hagyományosnak mondható, színvonalas Mayossa estet, ahol tehetségükkel elbűvölik a néptánc és népzene iránt fogékony, érdeklődő közönséget. Munkájuk elismeréseként 2005. március 12-én Kiskunmajsa város vezetősége a Kiskunmajsa Városért kitüntetést adományozta a néptánccsoportnak, a város kultúrájának fejlesztése területén nyújtott kitűnő teljesítményéért.
Az évek folyamán két önálló táncjátékkal is megörvendeztették a néptáncok kedvelőit, melynek ötletgazdája és koreográfusa Nokta Gábor, a néptánccsoport vezetője volt. A két táncjátékból 2014-ben felújították "Az Eladott Lány" című darabot, melyet nagy sikerrel mutattak be határon innen és túl: Kiskunmajsán, Zsombón, Szatymazon, Csólyospáloson, Jászszentlászlón, Gyergyószentmiklóson és Ukmergében (Litvánia).
2016. október 7-én lehetőséget kapott a tánccsoport, hogy a ,,Bács-Kiskun a mi megyénk" rendezvénysorozat keretein belül megyei szinten is sikerrel bemutathassa tudását.
Az igazi áttörést a 2017-es év hozta meg számukra, hiszen a fennállásuk ideje alatt kapott számtalan lehetőség mellett olyan felkéréseket is kaptak, amivel már országos szinten tudják öregbíteni hírnevüket.
2017 nyár elején az a megtiszteltetés érte a Mayossa Néptánccsoportot, hogy táncosai lehetőséget kaptak az Esztrád Színház „Itt élned, halnod kell” országosan is óriási sikernek örvendő rock musicalében való szereplésre, melynek rendezője Koltay Gábor, koreográfusa Doktor László, zeneszerzők - Koltay Gergely, Szűts Tamás. Az országos turné hat állomásán mutathatták meg közismert szereplőkkel együtt játszva tehetségüket.
2017. szeptember 3-án a Mayossa Táncegyüttes Kiskunmajsát és térségét képviselte „A Kun hagyományok kulturális fesztivál”-ján a Vajdahunyadvárban.
2017. szeptember 9-én Budapesten a Szent István Bazilika mellett került megrendezésre a Magyar Értékek Napja, ahol büszkén képviselték Bács-Kiskun megyét.
Év végén egy újabb táncjáték összeállítását tervezik megkezdeni, melyet remélhetőleg nemcsak a térségben, hanem a megye több településén is sikerre tudnak vinni.
LURKÓ TÁNCTÁBOR
A Mayossa Néptánccsoport vezetői és tagjai a heti próbák és a mindennapos elfoglaltságok mellett nagy gondot fordítanak arra, hogy ne csak a tagok, hanem külsős érdeklődök is lehetőséget kapjanak hagyományaink, táncaink és kultúránk megismerésére. Ezért nyáron sem pihennek. A Lurkó Tánctábor amellett, hogy szakmai tábor, egyben élménytábor is. A Mayossa Néptánccsoport vezetője első alkalommal 2004-ben, Balatonakalin - Kiskunmajsa város saját tulajdonú táborterületén - szervezte meg egyhetes nyári tánctáborát A tábor ötletgazdájának, Nokta Gábornak, 2006-ban a Vajdasági Cirkalom Táncegyüttes Batyu Táborban eltöltött élménydús egy hét adta az ötletet és a motivációt ahhoz, hogy Kiskunmajsán létre kellene hozni egy hasonló tábort. Méreteiben és szakmai színvonalában egy jóval kisebb, majsai gyerekekkel megvalósítandó tábor ötlete ekkor kezdett körvonalazódni. Hamar kiderült, hogy a gyerekek mellet a szülők is támogatják a helyben megrendezett tábor ötletét, így 2006 végén, 2007 elején megkezdődhetett az első kiskunmajsai tánctábor tervezése. Sokszínűségének köszönhetően az eltelt 11 év alatt országos, majd nemzetközi hírnévre tett szert. A résztvevők száma évről évre növekszik, s ma már évente több, mint 400 gyermek, fiatal és felnőtt vesz részt a táborban, megismerkedve az igazi, tiszta magyar népi kultúrával, valamint a számos más tánccsoportból érkező, táncolni vágyó „Lurkóval”. A tábor szervezői 2007-óta évről évre arra törekednek, hogy minél magasabb szintre emeljék az oktatás színvonalát; ezért országosan ismert és elismert táncpedagógusok, zene- és énektanárok foglalkoznak a gyerekekkel a tábor folyamán. A néptánc, zene és ének oktatása mellett esténként országos hírű énekesek, zenészek adnak műsort, szórakoztatják a gyerekeket és a szülőket egyaránt. A Lurkó Tánctábor vidám hangulata azt jelképezi, hogy ez az esemény a gyerekekért jött létre, a gyerekekről szól. A tábor hivatalos logója egy fiúcska figurát, egy „lurkót” formáz meg, kalappal a fején, kócos hajjal, igazi rosszcsont ábrázattal. 2017-ben érkeztek jelentkezők a táborba Kanadából, Erdélyből (Gyergyószentmiklós) és a Vajdaságból (Topolya) egyaránt.
Mayossa Néptánccsoport és Lurkó Tánctábor
A Mayossa Néptánccsoport hosszú éves munkáját tekintve látható a folyamatos fejlődés, ami annak köszönhető, hogy az ország minden részéről érkeznek felkérésre tánc-, ének-, és zenetanárok akár a táborba, akár a próbákra, akik új táncokat, népdalokat, zenéket tanítanak a tudásra szomjazó tagoknak. A folyamatos fejlődni akarás, és a tudásvágy kielégítése nem szűnik a néptánccsoporton belül egyik csoport tagjai számára sem Ennek köszönhetően jött létre a Lurkó Tánctábor, mely fontos mérföldköve a hagyományőrzés terén tett elköteleződésnek, a kitartásnak, értékeink megbecsülésének és ápolásának. A csoport tagjainak kitartó munkája alapozza meg gyermekeink identitástudatát, melyet továbbadhatnak az elkövetkező generációk számára.
Több alkalommal méltón képviselték Kiskunmajsát és hazánkat Erdélyben, Németországban, Lengyelországban, Litvániában, Olaszországban (Velence), Bulgáriában és a Vajdaságban. Felkérésre ebben az évben már több alkalommal képviselték megyénket országos rendezvényeken, ahol nagy sikert arattak.