





Kerekegyházán az Aratófesztivál 14 éve kerül megrendezésre minden év aug. 19-én Ádám Kálmánné helyi hagyományőrző és Boldizsár András helyi vállalkozó kezdeményezéseként. A hagyomány szerint az aratás befejezésének végét zenés-táncos felvonulással, táncmulatsággal, evés-ivással, aratókoszorúk készítésével ünnepelték. Az aratókoszorúkat a hagyomány szerint az aratás végén az utolsó kévékből készítették.
Kerekegyházán hasonlóképpen zajlik az ünnep: a település utcáin felvonulnak az aratókoszorúkkal és nemzeti színű szalagokkal feldíszített mezőgazdasági gépek, fogatok és hintók. Az aratókoszorúk- és díszek mai életben való megjelenítése az arató fesztiválon történik. Ezeket a kalászból font díszeket Ádám Kálmánné készíti a rendezvény születése óta. A menetet nótázó kaszások és marokszedő asszonyok kísérik. A felvonulás végén átadják az aratókoszorúkat, jelentést tesznek az aratásról és az ez évi termésről a város vezetőjének (régen az uraság vagy gazdatiszt), majd az Újkenyér megáldása és megszentelése következik. A fesztiválon kenyérdagasztás, gépi cséplés, darálás, kukoricamorzsolás, nyomtatás bemutatókkal jelenítik meg az aratáshoz kötődő régi népszokásokat. A résztvevők közös vacsorával, mulatsággal zárják a napot.
Arató Fesztivál
A gabona betakarításának kezdetét és a végét is megünnepelték elődeink. A legtöbb hagyomány a betakarítás végéhez kötődik. A kerekegyházi Arató Fesztivál a gabona betakarításához kapcsolódó néphagyományokat, aratási szokásokat eleveníti fel és mutatja be a nagyközönség számára pl. cséplés, nyomtatás, aratókoszorúk, aratódíszek, kenyérdagasztás, kezdetleges és mai aratási eszközök, újkenyér megszentelése, megáldása. A 14 éve elindított népi hagyományra épülő rendezvény vidéki örökségünk része, népi értéket hordoz, népi kultúránkat mutatja be. Célja, hogy a jövő nemzedéke ismerje meg múltunkat, tovább gondozza, ápolja népszokásainkat.
Egy 19. századi leírás szerint az Alföldön az aratóünnep így zajlott: "Erre megindul a nagy sereg tarkázva párosan, ének s néha zeneszóval a mezőföldről, bemennek a faluba az uraság házához vagy gazdatisztje lakához, ott átnyújtják a kalászkoszorút, s jót kívánnak. Erre kezdődik a vacsora, ivás, táncz, mely néha estétől reggelig tart. Ha a gabona jól fizetett, jó dolga van az aratóknak, ha nem, akkor még koszorút sem kötnek."