Elnöki köszöntő

 

Minden településnek, közösségnek vannak megőrzésre méltó értékei, kiemelkedő teljesítményei. Ezek felismerése, gondozása és továbbörökítése a lényege és mozgatórugója a hungarikum mozgalomnak. Az átfogó értékmentő munkának mára a közösségformáló és -összetartó, identitáserősítő hatása is megmutatkozott.

 

A Magyar Országgyűlés 2012. április 2-án alkotta meg a 2012. évi XXX. törvényt a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról, amely megteremtette a nagyszabású munka törvényi kereteit.

Az alulról építkező rendszerben a háromlépcsős nemzeti értékpiramis csúcsán a hungarikumok állnak, a középső szintet a kiemelkedő nemzeti értékek, míg az alapot a helyi értéktárak nemzeti értékei képviselik. Ezek tartják nyilván a szűkebb közösség, egy település, tájegység, megye számára fontos értékeket.

Vannak tehát nemzeti értékeink, kiemelkedő nemzeti értékeink, és hungarikumaink. Ez utóbbi olyan megkülönböztetésre, kiemelésre méltó nemzeti érték, amely belföldön és külföldön egyaránt bizonyítja a magyar nemzeti örökséghez történő tartozást, amely jellemző tulajdonságaival, egyediségével, különlegességével és minőségével a magyarság csúcsteljesítményét képviseli. Ezeknek az értékeknek a jelentősége azért is felbecsülhetetlen, mert erősítik nemzeti öntudatunkat, a magyarság egyetemes összetartozását, eközben társadalmi-gazdasági átalakulást generálnak és erősítik hazánk pozitív megítélését.

A nemzeti értékek szakterületenkénti kategóriái a következők: agrár- és élelmiszergazdaság, egészség és életmód, ipari és műszaki megoldások, kulturális örökség, sport, turizmus és vendéglátás, természeti környezet és épített környezet.

Ezen honlap a Bács-Kiskun megyei kötődésű nemzeti értékeket mutatja be. Szerepelnek rajta a megyében fellelhető, illetve a megyéhez köthető hungarikumok, kiemelkedő nemzeti értékek, továbbá a Bács-Kiskun Megyei Értéktárba, valamint a megyében lévő települési értéktárakba felvett értékek. Elénk tárja azt a hihetetlen gazdagságot és sokszínűséget, amely körülvesz bennünket itt, a Duna-Tisza közén. Vannak közöttük nagyszerű hagyományok, amelyek összekötnek őseinkkel, építészeti remekművek, amelyek nemzedékek óta szerves részei lakókörnyezetünknek, életművek, amelyeknek példája, üzenete ma is hat ránk, találmányok, amelyek a múltban gyökerezve hatnak jövőnkre… Mindezek megszokott részei mindennapjainknak, létüket sokszor természetesnek, magától értetődőnek vesszük. Pedig érdemes újra és újra, gyermeki örömmel rájuk csodálkozni! Ezen honlap erre szeretné felhívni a figyelmet. Segítséget nyújtva és további lendületet adva további értékek felismeréséhez és oltalmához.

Rideg László
a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke

A bizottságról

A Bács-Kiskun Megyei Értéktár Bizottság tevékenysége

Bács-Kiskun megyében 2019. december 11. napjáig 54 olyan megyei település van, ahol a javaslatban szereplő megyei értékek fellelhetők (de egyes javaslatok több települést is érintenek – pl. Balotaszállási-kelebiai dámpopuláció, gemenci gímszarvas, Alföldi Kéktúra Bács-Kiskun megyei szakasza).

2019. december 11-ig a Bizottság összesen 250 értéket vett fel a megyei értéktárba.

A célunk az, hogy minél több települési önkormányzat fedezze fel a települési, megyei értéktárban rejlő lehetőségeket.

A megyei önkormányzat 10 szakmai szervezettel, intézménnyel kötött együttműködési megállapodást annak érdekében, hogy ezek a szervezetek szakvéleményükkel segítsék a megyei értéktár bizottság munkáját.

A bizottságról

Bács-Kiskun Megyei Értéktár Bizottság tagjai

Elnök: Szántó István
Alelnök: dr. Balogh László
Lenkei Róbert
Vörösmarty Attila
Alter Róbert
Hornyák Józsefné

Javaslattételi Űrlap

Javaslattételi Ürlap letöltése



Kapcsolat

Bács-Kiskun Megyei Értéktár Bizottság
Cím: 6000 Kecskemét, Deák F. tér 3.

Telefon: +36 76 513 - 813

e-mail: banko.agnes@bacskiskun.hu



megyei kötődésű
hungarikumok
kiemelt nemzeti értékek

Linkek

 

Gy. Szabó Béla világhírű erdélyi fametsző és grafikus teljes művészi munkásságát a szakértők 15.000 rajzban, 1348 fametszetben, legalább 1300 pasztell- és 150 olajképben jelölik meg. Kiállításai szinte az egész világot bejárták, ő maga is járt Kínában, Mexikóban, a Szovjetunióban, Európa számos országában. Legutoljára Finnországban. Ma életműve jelentős részét Szank őrzi.

Gy. Szabó Béla 1905-ben Gyulafehérváron született, Szankon 1936-ban járt először, majd a következő években többször is. Itt tartózkodásai alatt a református lelkészeknél vendégeskedett, ennek emlékére került a parókia falára az emléktábla, melyet minden évben a művész születésének évfordulóján koszorúznak meg. A művészt nagyon megragadta ez az alföldi szelíd buckás, kis belvizekkel tarkított egyszerű táj és az emberek; később Szankot tekintette művésszé válása első állomásának. Itt készült 28 tusrajzát 1941-ben "Homokvilág" című albumában adta közre. Később fametszeteket is készített itteni emlékei, élményei alapján (szanki korszaknak nevezik a művészettörténészek). 1982-ben, utolsó szanki látogatásakor született döntés arról, hogy állandó kiállítási helyet biztosít a község a nekünk adományozott műveknek. Ez először a művész által kiválasztott 70 fametszet volt, aztán a halála után az örökösök is adományoztak és akaratának megfelelve a Nemzeti Galéria is Szanknak adott 468 Gy. Szabó-képet. Így mintegy 700 alkotásból válogathatjuk egy-egy kiállítás anyagát. A képtár avatása 1986. október 3-án volt, ezt a művész nem érhette meg, 1985. november 30-án, Kolozsváron elhunyt. Azóta 17 gyűjteményes tárlatot láthattak az érdeklődök az alkotásokból. A képtár építésze Szálas Péter volt, Kerényi József Ybl-díjas építész tervvázlata alapján. Az épület 250 m2, ebből l50 m2 a könyvtár. A 100 m2-es kiállítótér 3 részre tagolt, az épület puritán egyszerűségű, szabadfedélszékes, csendet, nyugalmat, békét sugárzó, a nagyszerű képeknek méltó környezetet biztosít.

Gy. Szabó Béla munkássága és a képtár

A nemzeti érték fellelhetőségének helye
Szank, Béke utca 40.
Kategória
kulturális örökség
Értéktár
Bács-Kiskun Megyei Értéktár
Web
Források
Forezek Zoltán: Szank története (2013)
Murádin Jenő- Szakál Aurél: Szanki Homokvilág (2010)
Radvánszki T.- Szabó-Mikor Éva: Gy. Szabó Béla (2002)
http://szank.keptar.gportal.hu/
Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett

Gy. Szabó Béla, erdélyi világhírű fametsző mester és grafikusművész. A szanki Közösségi Ház épületében állandó kiállítás mutatja be Gy. Szabó Béla alkotásait, a képtár tulajdonában közel 700 alkotása van, meg, pasztell, szénrajz és fametszetek. Műveinek önálló kiállítása kizárólag Szankon van.

 

Kapcsolódó értékek

Dunapataj
kulturális örökség
Bács-Kiskun Megyei Értéktár
Kiskőrös
kulturális örökség
Bács-Kiskun Megyei Értéktár
Dunavecse
kulturális örökség
Bács-Kiskun Megyei Értéktár
Lakitelek
kulturális örökség
Bács-Kiskun Megyei Értéktár
Kiskunfélegyháza
kulturális örökség
Bács-Kiskun Megyei Értéktár