
Gregus Pál a Vajdaságban, Lukácsfalván született. A második világháború ideje alatt került a családjával Kunbajára. Az általános iskola elvégzése után Kecskeméten kitanulta a lakatos mesterséget.
A Tárogatót nyugdíjasként 1997-ben Homoki Endre klarinétművész felkérésére, autodidakta módon kezdte el készíteni. A Baján élő mester a hangszereit dió- és cseresznyefából készíti. Az általa készített hangszerek eredetijét Stowasser készítette a múlt század elején. Gregus Pál 2003-ban alkotta újjá a basszus-tárogatót. 2005-ben elvégezte az Amerikából származó octavin típusú hangszer újragyártását. Azóta már elkezdte a szoprán tárogató újbóli gyártását.
Amikor művészberkekben tevékenységének híre ment, máris jött az újabb kihívás: egy igencsak elhanyagolt állapotban lévő, a korábban készített szoprán hangszernél jóval nagyobb, úgynevezett B-tenor basszustárogató restaurálására kérte fel a budapesti Operaház volt zeneigazgatója. A hangszerroncs a bajai ezermester kezei között új életre kelt.
Egy esz-alt tárogató készítésével megpályázta a 2011. évi Kézművesség Magyarországon című kiállításra való felhívást, ahol díjazott lett. A Bácska Ipartestülettől nagyon szép tiszteletdíjat kapott, amelyet az említett kiállítás megnyitóján adtak át. Egy hónapig volt látható a munkája Budapesten, a Mezőgazdasági Múzeumban.
Gregus Pál tagja az Rákóczi Tárogató Egyesületnek.
Gregus Pál tárogató készítő mester munkássága
Schmidt Antal 2008 A tárogatóról és a tárogatómuzsika megújulásáról Bajai Honpolgár XIX. évf. 1. (207.) sz. 12–13. p. 2008. január
Schmidt Antal 2008 A tárogatókészítő Bajai Honpolgár XIX. évf. 1. (207.) sz. 5–6. p. 2008. február
http://kezmuves.sugovica.hu/GregusPal/
http://tarogato.lap.hu/
https://www.youtube.com/watch?v=R9uL7uYq6TE
http://www.tarogatocenter.hu/hu/1.htm
http://www.amka.hu/cikkek/kiallitasaink/magyar-kezmuvesseg-----2003-es-rakoczi-es-kora-kezmuves-[url]hagyomanyai.html
http://www.baon.hu/bacs-kiskun/kozelet/elkoszont-a-kozgyules-574743
Gregus Pál az ország egyik legismertebb tárogató készítője. A hagyományos kézművesség, az iparosok kultúrája, az általuk készített termékek, az elmúlt évszázadok során felhalmozott tudásanyag mind-mind nagyon sok információt és kulturális kincset jelentenek.
Gregus Pál munkásságát 2012-ben „Baja Város Mestere” címmel ismerték el. A Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés 2014-ben Bács-Kiskun Megye Művészeti Díját adományozta munkájáért.
A Hungarikum Bizottság 2014-ben hungarikummá minősítette a tárogató népzenei hangszert.