





Bedő Istvánné vertcsipke-készítő 1948-ban Kecskeméten született. Fiatal korában szívesen foglalkozott a hímzések különböző technikájával és egyéb kézimunkák készítésével. Igyeke-zett a népi hímzések eredetét, szín és öltéstechnika világát tanulmányozni és alkalmazni.
15 évvel ezelőtt 50 éves korában ismerkedett meg a kézimunkák „királynőjének” nevezett vert csipke készítéssel. Miután a 3 alapverést megmutatták neki, utána teljesen önállóan könyvekből tanulta meg a csipkeverést. A későbbiek folyamán a különböző alkotótáborokban fejlesztette tudását. Elsősorban a Kárpát–medencei vert csipkékkel, de a külföldiekkel is fog-lalkozik. Több „A” és „B” kategóriás zsűrizett munkái vannak szinte minden csipkefajtából. A magyar vert csipkék között szerepelnek a „móga”, a „felvidéki kontúrszálas” csipke, a „só-bányai” csipke, a „csornai menyecskekendők tüllcsipkéi”, a „subrikálás szerű” vert csipke és a „zobor vidéki” csipke, valamint a külföldi stílusok közül pedig a „chantilly”, a „rosalin”, az „arany”, a „cantu”, az „idria” és a „görög” vert csipke.
1998 óta tagja a „Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesületnek” és 1999-óta pedig a „Magyar Csipkekészítők Egyesületének”. Mindkét egyesületben 2004-óta vezetőségi tag.
2001-óta vezeti a Duna-Tisza-közi Népművészeti Egyesület vert csipke táborait. 2007-óta a Magyar Csipkekészítők Egyesületének küldötte és részt vesz a Népművészeti Egyesületek Szövetségének munkájában is. 2010-ben a Magyar Csipkekészítők Egyesületének szakmai továbbképző táborában a legnehezebb csipkefajta a „tüllcsipke” készítését oktatta. 2003-ban belépett az OIDFA Nemzetközi Csipke Világszövetségbe. Az OIDFA pályázatain részt vesz a 2 évenként megrendezendő világkiállításokon, Prágában, Athénben, Groningenben, Caenban és a japán Kobeban. 2008 óta minden évben részt vesz és Kecskemét városát képviseli mun-káival a különböző európai nemzetközi vert csipke fesztiválokon / pl. Szerbia, Horvátország, Csehország, Lengyelország, Olaszország, Spanyolország, Portugália, Ausztria, Franciaország /. 2003-tól minden évben folyamatosan meghívást kap a Tokaji Csipke és Viseletkészítő táborba, ahol az évek alatt elkészített blúzokat és kötényeket szívesen viseli az ünnepnapokon.
A Vajdahunyad vár 100 éves fennállásának évfordulója alkalmából megrendezett a „Magyar Kézművesség 2007” kiállításon az egyik pályamunkájával különdíjat nyert.
2008 óta Kecskemét városában a Ward Mária Leánygimnázium és Kollégiumban adja át tu-dását a fiatal korosztálynak, hogy ez a szép és nemes kézművesség tovább éljen. Ezen kívül oktat felnőtt kezdő és haladó csoportot saját eszközeivel és minden ellenszolgáltatás nélkül.
2010-ben volt az első önálló kiállítása a kecskeméti Katona József Színházban, 2011-ben pedig Budapesten a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége székházában. 2012-ben Kecskemé-ten megrendezte az I. Nemzetközi Vertcsipke Fesztivált hagyományteremtő céllal, melyet megtisztelte részvételével a Csipke Világszövetség elnök asszonya, Louise Senécal asszony. Ebben az évben is megrendezésre kerül az ő szervezésében a II. Kecskeméti Nemzetközi Vertcsipke Fesztivál, melyre szintén 10 országból várunk résztvevőket.
2013-ban Kecskeméten megszervezte a Magyar Csipkekészítők Egyesületének 25 éves fenn-állása alkalmából az 1 hónapig tartó ünnepi vert csipke kiállítást és bemutatót a Népi Iparmű-vészeti Gyűjteményben.
2013. augusztus 20-án megkapta kiemelkedő szakmai munkája elismeréseként „Az Év Kecs-keméti Mestere” díjat, valamint a népi kultúra ápolásában kifejtett magas szintű tevékenysé-géért a Magyar Művészeti Akadémia „ Zilahy”díját.
Legfőbb célja, hogy minél szélesebb körben továbbadja az eddig megszerzett ismereteit.
Bedő Istvánné vertcsipke-készítő munkássága
http://www.dunatiszakozi.hu/bedonecsipke.html
http://keol.hu/kecskemet/nemzetkozi-vertcsipke-fesztival-kecskemeten
Bedő Istvánné vertcsipke-készítő csodálatos és egyedi tervezésű munkái Kecskemét város, Bács-Kiskun megye, valamint Magyarország jó hírnevét erősíti. Egyedi tervezése, művészi technikája egyedülálló.