



„A népfőiskolák hazánkban más talajokon gyökereznek, mint Dániában, vagy más országokban, azonban minden országban van egy közös vonásuk: akkor bukkannak fel, születnek meg, amikor az ország, a nép sorsa, kultúrája, jövője veszélybe kerül. A népfőiskola az a hely, ahová menekülhet a nemzeti öntudatát fenntartani szándékozó polgár.” (Sári Mihály)
Több évtizedes pedagógiai és népművelői gyakorlattal a fenti gondolatok jegyében 1991-ben alapította Lezsák Sándor és felesége a lakiteleki Népfőiskolát.
Levelek ezreivel mozgósították a Nyugat-Európában és a tengeren túl élő magyarokat, hazai és helyi támogatókat szerveztek és több sikeres vállalkozással olyan intézményt hoztak létre, amelyet az ország egyik szellemi fővárosának is neveznek.
Közösségteremtésben, felnőttképzés módszereiben eredményesen ötvözik a dán, a finn, a svéd és a német, valamint a több mint két évszázadra visszatekintő hazai népfőiskolai hagyományokat.
A népfőiskolai kollégiumok, szaktanfolyamok, speciális tartalmú képzések, szabadegyetemek, egy-egy szakterület továbbképző- és érdekvédelmi fóruma mellett helyet kap a népfőiskolám a dolgozók gimnáziuma is.
Az ökomenikus kápolna építését követően két szoborpark is létesült. Az egyikben a XX. század vértanú és hitvalló egyházi vezetői, a másik parkban a lakiteleki szellemiséget alakító, formáló személyiségek kaptak helyet.
2003-ban a Népfőiskola Alapítvány Magyar Örökség díjat kapott.
2012-ben megkezdődött a népfőiskola épületeinek felújítása, területe jelentősen bővült, 2018-ig új létesítményekkel gazdagodik. Ezzel párhuzamosan megkezdték a Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat kialakítását is.
A Népfőiskola minden tevékenységi formában az ismeretbővítés mellett a közösségteremtést tartja a legfontosabbnak. Egész évben működik, folyamatosan fogadja az ország minden részéből ide látogató csoportokat, egyéni látogatókat. Vezetője Lezsák Sándorné.
Lakiteleki Népfőiskola hagyománya és munkássága
Harmatos Áronné (szerk.): Értékmentő Emlékezet. Lakiteleki értéktár. Lakiteleki Faluszépítő Egyesület. Lakitelek, 2015. 40-48.
A lakiteleki Népfőiskola Alapítvány több mint két évtizedes tevékenysége egyedülálló úgy Bács-Kiskun megyében, mint a Kárpát-medencében. Közösségszervező és közösségteremtő ereje a Magyar Örökség része. A Népfőiskola Alapítvány hagyományát és munkásságát méltó arra, hogy a Bács-Kiskun Megyei Értéktár része legyen.