

Baja egyedülálló főtere, melyet az itt és a környéken élők a 20. század második felében történt névváltoztatás és az abból adódó megszokás miatt csak Béke térnek hívnak. Sokan a velencei Szent Márk térhez hasonlítják, hiszen a három oldaláról zárt tér egyik oldala szabad vízfelületre tekint. A Szentháromság tér sajátossága, hogy lóhereformát kialakítva keresztezik az utak. Egyedi bazaltkocka burkolata túlélte a szocializmus túlzott erőszakos modernizációját is. Három oldalán beépített teret északról az Eötvös utca sarkán a Fischer ház, délről a közkedvelt Bácskai Kultúrpalota és a Duna Wellness Hotel, keletről pedig a megyei értéktárba is felvett Bajai Városháza határolja. A negyedik, nyugati oldala csodálatos kilátást nyújt a Sugovica folyóra, a szemközti Petőfi-szigetre és az őket körülövező természeti idillre. A tér névadója a közepén álló Szentháromság szobor, amit a 18. században a pestis járványoktól való megszabadulás emlékére emeltek. A teret többször átnevezték, először Piac tér, 1903 előtt Fő tér, 1903-tól Szent István tér, 1946-1990 Béke tér, majd 1990 óta Szentháromság térnek keresztelték.
Történet:
A Szentháromság tér a 18. század első felében a török kor után lett a város főtere, mert a kalocsai érsek, gróf Patachich Gábor ide építette a kastélyát, amit később gróf Grassalkovich Antal fejezett be, ezért is nevezzük a mai Városházát Grassalkovich- kastélynak. Ekkor a városháza még a déli oldalon helyezkedett el, vele szembe kereskedők boltjai és egy vendégfogadó, a Fehér hajó állt. Az akkor még négy oldalon beépített tér nyugati oldali lakóházait a 18. század közepén a város földesura lebontatta, innentől kezdve három oldalról lett zárt a tér. 1840-ben Baja városa csaknem teljesen tűzvész áldozatává vált, melynek következményeként számos épület leégett kivéve az akkori városházát. A tűzvész után a Pilaszánovits család vásárolta meg az északi oldalon több bolt és lakóház maradványait és a helyükre felépítették kastélyukat, ma a Fischer-háznak nevezett épületet. 1858-ban szabad város lett Baja és 1862-ben megvásárolta a város a bajai uradalmat. Egy évvel később költözött át a Városháza a mai épületébe. A régi, déli oldalon elhelyezkedő városházát elbontották, és a teret megnövelték. Ezután építették fel a mai Duna Wellness Hotel épületét és a mellette levő két lakóházat.
A tér kezdetben piacként funkcionált, de a nagyobb városi rendezvények (pl. katonai felvonulások és szemlék) színtere is volt. 1898-ban a közösség tiszta vízzel való ellátásáért itt a Városháza előtt fúrták az első ártézi kutat. A két világháború között a mai Bácskai Kultúrpalota épülete előtt benzinkút is állt. 1950 után a tér busz pályaudvarként is szolgált. 1956 október 25-én körülbelül 8000 fő tüntető gyűlt össze a téren, azzal a céllal, hogy eltávolítsák a vörös csillagot és ledöntsék a Sztálin szobrot. A tüntetés sikeres volt, a szobrot a Sugovicába dobták.
A tér Sugovica felőli része 19. század közepétől a város séta tere, korzója is egyben.
A tér közepén áll a Szentháromság szobor. Baja egyik legrégibb, 18. századi késő barokk stílusú szoborcsoportja. A várost sújtó nagy pestisjárvány emlékére az 1750-es években állították. A szobrot 1881-ben felújította Hunyady Antal. 2000-ben ismét felújították. A négy evangélista (Máté, Márk, Lukács, János) felett Mária szobra áll, az oszloppillér tetején a Szentháromságot megjelenítő alkotás látható. Lépcsős alépítményén kétszeres talapzat, visszalépcsőződő lábazattal és osztó, záró párkánnyal. Az alsó rész nyolcszögletes, négy sarkán hasábokkal bővítve, a hasábokon az evangélisták szobrai. A felső rész szintén nyolcszögletű a szobrok közötti oldalakon bemélyedő tükrökkel. A szobor eredetileg az egykori Grassalkovich palota előtt állt, míg az akkori uraság 1793-ban át nem helyeztette a mai helyére. A szobor el volt kerítve kordonnal, a kommunista időkben is virágágyással, melyet a tér burkolatának felújítása után már nem helyeztek vissza.
A tér sarkában a sétáló utca felől a Rotary Club Baja felállította a Szentháromság tér makettjét 2014-ben.
Szentháromságtér a Szentháromság-szoborral
Baja utcanevei, szerk.: Kővágó József, Baja, 2011.
Baja utcanevei, szerk.: Richnovszky Andor, Baja, 1989.
Bács-Kiskun megye műemlékjegyzéke, Budapest, 2006.
Bács-Kiskun megyei értékek 1., szerk: Farkas László, Budapest, 2015.
Becherer Károly. Üdvözlet Bajáról régi képeslapokon, Baja, 1996.
Erky-Nagy Tibor: Szindbád Baján járt, Budapest, 2013.
Fábián Borbála: A közvilágítás kezdetei Baján, Az első utcai lámpák, In: Bajai Honpolgár, 2006/8. 16.
Fábián Borbála: 20 éve kezdődött Baján a gázszolgáltatás, In: Bajai Honpolgár, 2007/2. 9-11.
Fábián Borbála: 180 éve kezdték kövezni a bajai utcákat, In: Bajai Honpolgár, 2008/8. 16-17.
Fábián Borbála: A Bajai jótékony olvasó egyesület, és utóélete, In: Bácsország 2008/4. 50-55.
Fábián Borbála: A nagy bajai tűzvész emlékezete, In: Múltbanéző 2010/1.
Fábián Borbála: A bajai „phőnix”, Egy kereskedőváros pusztulása és újjáéledése a reformkorban, In: Bácsország 2010/3. 64-70.
Fábián Borbála: A Pilák-ház, Pilaszánovics-kastély a bajai Szentháromság téren, In: Bajai Honpolgár, 2011/4. 1-4.
Fábián Borbála: A Polgáregylettől a Tóth Kálmán Polgári Kaszinóig, In: Bajai Honpolgár 2011/6. 6-10.
Fábián Borbála: A Barátok húsvéti körmenetéről (1883-tól tartanak ismételten húsvéti körmenetet), In: Barátok Lapja 2013. március 30. XIII. évf. 1. 8.
Fábián Borbála: 150 éve városháza, In: Bajai Honpolgár, 2013. szeptember
Fábián Borbála: A bajai városháza 150 éves. Hogyan lett a Grassalkovich-palotából városháza?, In: Honismeret, 2014/3. 9-13.
Nagy András emlékezete, Türr István Múzeum, Baja, 2001.
Solymos Ede: Sugovicán innen - Dunán túl, Baja, 2007.
Magyar Nemzeti Levéltár Bács-Kiskun Megyei Levéltára XV. 15. Térképgyűjtemény, Baja város térképei
Internetes képek és források:
http://www.baja.hu/index.php/turizmus/varosunk/latnivalok/belvarosi-korut
https://www.google.hu/maps/@46.1772276,18.9508987,255m/data=!3m1!1e3
http://static.panoramio.com/photos/original/1712378.jpg
http://static.panoramio.com/photos/large/110745359.jpg
http://www.baja.hu/images/turizmus/szentharomsagter2.jpg
http://muemlekek.info/muemlek/baja-szenharomsag-ter.php
https://www.kozterkep.hu/~/178/Szentharomsag_szobor_Baja_1881.html
http://www.origo.hu/utazas/magyarorszag/20160613-top-tizes-lista-magyarorszag-legszebb-videki-tereirol.html
http://amibajank.hu/2016/07/17/az-ezerarcu-szentharomsag-ter-galeria/
http://www.bajabela.sulinet.hu/regi/regi/okp/terkepek/eplegi01.htm
Internetes mozgóképek:
Solymos Ede: Bajai piac Pálmai József: BAJA – SZÁZ ÉV FŐTÉR, képeslapokon Buda László: Baja főtere az idő múlásával Szentháromság tér - drón légifelvétel, Baja
A Szentháromság tér évszázadok óta a helyi emberek közkedvelt találkozóhelye, innen látható Baja legtöbb nevezetessége, mint például a Városháza, Petőfi-sziget, Petőfi-híd, Sugovica, Halászpart, Barátok temploma, Belvárosi Templom, Kultúrpalota, Duna Hotel stb.. A városképi jelentőségű műemlék épületekben számos szálloda, üzlet, kávézó és a turisták információs irodája működik.
A tér Baja egyik legfontosabb turisztikai helyszíne, hiszen az itt megrendezésre kerülő különböző programok vonzzák a turistákat, vidékieket, főleg az országos szinten is egyedi múlttal és értékekkel bíró Halászléfőző fesztivál, mely mára már hagyománnyá nőtte ki magát. További rendezvénynek és programnak is otthont ad, többek között a Bácskai hurka- és kolbászfesztiválnak, Bajai utcazenész fesztiválnak, Bajai újbor fesztiválnak, koncerteknek, színdaraboknak és musicaleknek. Bajai Barátok templomának katolikus hívei 1883 óta tartják a húsvéti feltámadási körmenetet, ekkor a Szentháromság téren keresztül megkerülik a szobrot. Miséket is tartottak a téren, ahol szabadtéri oltárt állítottak fel, de manapság ez már egyre múló hagyomány. A téren levő vásárok, a karácsonyfa állítás a Betlehemmel, tűzijátékok mind a város múltját őrzik. Kiemelkedő fontosságú, hogy filmet is forgattak itt, például az Aranysárkányt, a Pacsirtát, a Werckmeister harmóniákat.