

A dusnoki Feketi kápolna, vagy más néven Mária - kápolna Dusnok község határában helyezkedik el. A kápolna 1855-ben épült a középkori Feket falu szélén, mely mellett egy soha ki nem száradó forrás által táplált gödörszerű kis tó (Mária-forrás, Mária-fok) található.
A Mária-fok vizének gyógyító erőt tulajdonítottak az újkori dusnokiak. A tavacskát és környékét csodás események, Szűz Mária megjelenéseinek helyszíneként tartja számon a dusnoki hagyomány. A kápolna és a csodás forrás együttesének területe Dusnok egyik szakrális helye, mely a XIX. század közepétől a hivatalos egyház által is elismert kultuszhely. (Búcsúja Sarlós Boldogasszony ünnepe, július 2.).
A XVII. század végén és a XVIII. század elején Dusnokon megtelepedő, a mai Bosznia , Dalmácia és Szlovénia területéről származó rácok egy középkori eredetű Mária kultusz, hagyomány által tették virágzóvá a feketi Mária fok környékét. Valószínűleg a dusnoki Mária látomások történetei is középkori szakrális hagyományban gyökereznek, amelyet a Dusnokon letelepedő rácok felkaroltak, tovább színeztek és élő kultusszal erősítettek.
A dusnokiak számára a Mária kápolna és a forrás felkeresése a búcsújárás élményét jelentette. Úgy is viselkedtek a határukban lévő kápolnánál, mint bármelyik híres búcsújáróhelyen. A Feketre indulók ebéd után a templomban gyülekeztek. Közösen elmondtak egy Miatyánkot és egy Üdvözlégyet , majd a keresztet és a lobogókat követve útra keltek. A XX. század közepén előfordult, hogy 200-300 főből állt a buzgó körösztalja. A processzió résztvevői búcsújáró énekeket zengedezve haladtak a dűlőutakon. Az éneklést búcsúvezetésben járatos előénekes irányította, vezette. 1983 óta egy vaslábra akasztható ha ranggal köszönti az érkezőket a kápolna gondozója. A kápolnához érkezők először a vaskereszt előtt álltak meg. Elénekeltek egy éneket, amit a nagy búcsújáró utakon a keresztek előtt szoktak énekelni. Ezután jobbról balra haladva megkerülték a kápolnát. A menet eleje befért a kis kápolnába, a zarándokok többsége azonban a kápolna előtti gyepes területen térdelt le az előénekes beköszöntő imája alatt. A köszöntés elvégzése után a résztvevők levonultak a kápolna domb melletti völgy fái alá. Hosszasan imádkoztak, énekeltek Legtöbbször a rózsafüzért mondták el rácul. Közben rác nyelvű Szűz Mária énekeket zengedeztek. Amikor szünetet tartottak a közös imádkozásban, az emberek beszélgettek, egyéni ájtatosságokat végeztek és sétálgattak a Kápolna környékén. Legtöbben elmentek a kis tó partjára, ahol megmosták lábukat, kezüket, arcukat. Hazainduláskor együtt búcsúztak el a kápolna Mária képétől, majd a kereszt előtti tisztelgést befejezve processzióval ment a falu felé. A faluba érkező feketi "búcsús menet" buzgó énekléssel bevonult a templomba, ahol rövid imával adott hálát Istennek a "zarándokút " sikeréért.
A területrendezés kapcsán a kápolna és a tó környéke olyan helytörténeti és szakrális emlékhellyé alakult, amely egyrészt élő kultuszhelyként lelki vigaszt nyújt a zarándokoknak, másrészt mindig emlékezteti Dusnok lakóit a régi dusnokiak megtartó hitére.
Feketi Kápolna búcsúja
Bárth János: Dusnok története és néprajza című könyv
Dusnoki Kábeltévé adásai
Körzeti Híradó
Korona Rádió
Dunatelevízió
Az Önkormányzat és az Egyházközség célja a horvát (rác) nemzetiségi öntudat, identitás erősítése, a rác hagyományok hosszú időkön át tartó ápolása. A kápolnát és környékét a Magyar Zarándokút pályázat keretében az Önkormányzat rendezte és felújíttatta. A terület és környezetének felújításával, az l hektáros terület megvásárlásával olyan kultikus hely jött létre, amely fokozatosan megyei és országos szintű búcsú megtartását teszi lehetővé. Ezt erősíti az, hogy a Kápolna a Magyar Zarándokút alternatív útvonalának első dusnoki állomása. A kápolnai búcsú miséjén mindig más pap misézik a megyéből illetve az országból. Egyedülállósága abban is rejlik, hogy mellőzi a vásári, bazári jelleget, helyette a családok együttléte, közös imádkozása, a beszélgetés, valamint a séta kerül előtérbe.
A Mária Kápolna és parkja alkalmas számos hitéleti esemény (szentmisék, búcsúk) megtartására, valamint a régóta tervezett Rácok találkozójának megtartására.