
A K-i, hátsó telekhatáron, szabadon álló, téglalap alaprajzú, földszintes, nyeregtetős, náddal fedett lakóház és az É-i telekhatáron, az utcavonaltól beljebb épült, téglalap alaprajzú, földszintes, nyeregtetős, náddal fedett kovácsműhely. A lakóház kéményén évszám: 1804.
Ny-i homlokzatán két ablak között egy ajtó. Egytraktusos elrendezésű, gerendás famennyezetes helyiségek. A kovácsműhely bejárata a Ny-i, utca felőli homlokzaton. D-i homlokzatán két ablak.
Belseje döngölt földpadlós, gerendás deszkamennyezetes, az egyik sarokban kemence. Épült 1804-ben. Mind a két épület hagyományos módon készült nádfödéllel van ellátva. A lakóházban két kemence található, amelyek a helyben szokásos kemenceformát követik és szemléltetnek egy olyan időszakot, amikor esetleg több generáció élt együtt egy kis házban. (Erre szolgált a két kemence, ugyanis ilyenkor két háztartást vittek.) A kovácsműhely a lakóház építésének idejében, a 19. század elején épült. A lakóház és a kovácsműhely népi műemlék.
Dunapataj, Jókai u. 8. lakóház és kovácsműhely
A lakóház és kovácsműhely jól reprezentálja az egykori mezővaros, Dunapataj egy kovácsmesterének műhelyépületét és lakóházát. A lakóház semmiben nem különbözik a helyi kisparaszti, vagy szegényparaszti lakóházaktól és szemlélteti az itt lakó népesség nagy részének életkörülményeit. A két évszázada szinte változatlan formában található épületek - a mellette lévő tájházzal - jól szemléltetik az alföldi halmazos mezővárosok településének egy részét.