




„Akinek nem adta meg a jó sorsa, hogy a pusztát lássa, még elképzelni sem képes azt a végtelen sík határt, ahol csodálatos csend honol, s ahol a semmivel sem hasonlítható tiszta égbolt összeölelkezik a zöldellő legelővel messze-messze a távolban, amely mégis szinte karnyújtásnyi távolságnak tűnik a belefeledkező számára.”
Bugacpuszta a Duna és Tisza között, annak középső részén, az ún. kiskunsági homokhátságon helyezkedik el, Kecskemét és Kiskunfélegyháza határában. A legismertebb magyar puszták egyike, területe védetté nyilvánított, a Kiskunsági Nemzeti Park része, annak legnagyobb területe (11 488 ha). Flórája, faunája egyedi, több csak e helyen élő növény és állatfaj is ismert közülük.
Földrajzi adottságok, növény és állatvilág:
Területén felszín-alaktanilag egymást váltják a szélbarázdák és az éles gerincű meredek homokbuckák. A meredek buckaoldalak és buckatetők legszárazabb és tápanyagban legszegényebb növénytakarója a nyílt homokpuszta-gyep. Első virágzó növények között a ritka fekete kökörcsin, melynek bókoló virágaival ritkán találkozhatunk a Duna-Tisza közén. Feltűnő a tömegesen virító sárga homoki pimpó, a tavaszi kőhúr, az apró fehér, és a törpe árvácska. Májustól teljesedik ki a buckák növényvilágának színpompája. A báránypirosító és naprózsa mellett nem ritka a sárga virágú homoki varjúháj, a homoki vértő, a homoki nőszirom és a szalmagyopár. A már jól ismert fajok mellett itt találhatunk néhány igazi ritkaságot. Az egyik ilyen a gyapjas csüdfű, melyet könnyű felismerni erősen bozontos és elálló szőrű föld feletti hajtásairól és sárga virágairól. A homok ősszel is tartogat meglepetéseket. Ekkor hozza virágát egyik bennszülött növényünk a homoki kikerics, mely ősszel hozza lila színű virágait, de csak tavasszal fejleszt leveleket és hozza a termését, melyek őszre már elszáradnak. A buckák széles-lapos tetején erőre kapnak a nyárfák, és kisebb nagyobb záródott foltokat alkotnak. Alattuk gyakori a közönséges boróka, másutt a galagonya,a kökény a sóskaborbolya és a fagyal. A borókás-nyárasok aljnövényzetében nem ritka a piros madársisak, a vörösbarna nőszőfű, és az 1994-ben felfedezett bugaci nőszőfű. Mindhárom faj az orchideák közé tartozik.
Az állatvilágot tekintve gyakoriak a hangyaleső lárvák tölcsérei a nyílt homokon. A kifejlett állatokat már nehezebb felfedezni. Az egyenesszárnyúak közül a sáskák a leggyakoribbak. Gyakori a homokszínű sáska, melynek hátsó szárnya halvány azúrkék. Méretével is kiemelkedik a sáskák közül a megnyúlt fejéről könnyen felismerhető sisakos sáska. Néhány éve egy terepbejárás során bukkantak rá a nemzeti park szakemberei a ragadozó életmódot folytató fűrészlábú szöcskére, mely 15 centimétert is meghaladó testhosszával érdemelte ki a - Magyarország leghosszabb rovarja - megtisztelő címet. A napsütötte helyeken gyakran láthatjuk sütkérezni a homoki gyíkot, és a zöld gyíkot is, alkonyatkor merészkednek elő a barna ásóbékák, és a zöld varangyok.
A puszták és az erdők leghangosabb lakói a madarak. Gyakori a szajkó, a feketerigó, az örvös galamb, a fülemüle, a vadgerle, a sárgarigó. Egyre gyakrabban látható a magasban keringő egerészölyv is. Az odvas fákban gyakran fészkelnek a seregélyek és a csókák és szalakóták is. Alighogy a nap lebukik, máris elkezdi pirregő énekét a lappantyú, mely alkonyattól a hajnalig csapongva vadászik repülő rovarokból álló táplálékára.
A bugaci puszta képéhez évszázadok óta hozzá tartoznak az ősi magyar háziállatok, a racka juhok, a szürke marhák és a magyar kisbéri félvér lovak.
Rövid történeti áttekintés: /1562-1944/
Bugac-és Monostorpuszta Duna-Tisza köze legnagyobb legelője már hosszú évszázadok óta a nomád pásztorkodás színhelye volt. A XVI. században (1562-ben) már mindkét pusztát kecskemétiek bérelték. (Bugac és Monostor területe négy pusztából áll: Kis-és Nagy-Bugac, Alsó- és Felső-Monostor). Bugac évszázadokon keresztül kun terület volt. A középkorban a mai Bugacpuszta közepe táján feltételezések szerint község, település volt: Bugacháza néven. E település viszont már a török hódoltság elején elpusztul. Monostor- és Bugac-puszta együttvéve közel 30.000 ha területű (erdős, szikes-tavas, legelő) birtok teljes egészében 1901-től lett Kecskemét város tulajdona. A 19. század utolsó évtizedében 1894-ben Kada Elek kezdeményezésére több neves író, költő, festőművész kereste fel Bugacpusztát. A következő évben 1895-ben látogatott el a híres természettudós, etnográfus és országgyűlési képviselő Herman Ottó, aki nagy szakértelemmel tanulmányozta a puszta néprajzi értékeit a nomád pásztorélet titokzatos világát. 1894-től a helyi és országos lapokban (Kecskeméti Lapok, Kecskemét, Vasárnapi Újság stb. ) több méltatás jelenik meg a bugaci pásztorok életviteléről, a pásztorélet romantikus világáról. 1896-ban Herman Ottó kezdeményezésére az Ezredévi Kiállításon is bemutatásra került a bugaci pásztorélet látványos formában. Ezután vált igazán ismertté Bugacpuszta, mint az ősi magyar nomád pásztorélet színhelye, ahová igen sokan (belföldi és külföldi művészek, tudósok) a későbbiek folyamán el is látogattak személyes tapasztalatszerzés céljából. Az 1932-es év hozott nagy változást a bugaci idegen-forgalomban, 4 kecskeméti újságíró tervezetet készített a kecskeméti idegenforgalom lehetőségeiről. A tervezet egyik fontos célkitűzése volt a ”bugaci puszta népéleti, és jószágtenyésztési érdekességeinek bemutatása”. Vagyis a bugaci puszta és pásztorélet bemutatása a hazai és külföldi turistáknak. 1933. május 21. fordulópontot jelentett Bugac idegenforgalmának életében. Az országos idegenforgalmi szervek, és az országos sajtó részére e napon rendezte meg az idegenforgalmi iroda a bugaci bemutatót. Ettől a naptól a bugaci idegenforgalom világsikert aratott. Látogatók, főleg külföldiek ezrei jönnek, közeli és távoli országokból a bugaci pásztorélet megtekintésére. 1937-ig közel 20.000 látogatója volt a bugaci pusztának.
Pásztorélet hagyományai Bugacpusztán
Hierarchia
Mint az élet bármely más területén, a pásztorok körében is megvolt az a bizonyos hierarchia = rangbeosztás. Kifejezetten a pásztorok körében a "legfőbb méltóság" a számadó volt. A hierarchia = ranglétra következő fokán a pásztor, majd a bojtár, s kisbojtár következett. Ugyanígy megvolt magának a hatalmas pusztának is a vezetési hierarchiája. Itt a ranglétra legmagasabb fokán a pusztabíró állt. Őt a pusztagazda, majd a pusztacsősz követte. Részükre tanyákat építtetett a város ahol lakhattak.
Viselet
Az egyik legjellegzetesebb a pásztorkalap. Ha semmi más nem is, de a kalap eligazította a pusztai embert, hogy gulyás, csikós, vagy juhász emberről van szó a beszélgető partnerét illetően. Bugac esetében némi eltérés tapasztalható pl. a hortobágyi pásztorviselettel szemben. Bugacon ugyanis a pásztorok csaknem egyöntetűen „juhászkalap” kalapformát használták, melynek különleges jellemzője az árvalányhaj bokréta. Hozzátartozott a pásztorviselethez a díszes, pitykésgombos mellény és a még színesebb szűr, amely ha megázott olyan szilárddá vált, hogy megállt önmagától is a talajon. El nem maradható ruházata volt a pásztoroknak a rövidebb vagy hosszabb szőrű suba. Nyáron kifele fordították a szőrös felét, s ekkor nagyon kellemes hűvöst adott, télen pedig a befele fordított szőrzet tökéletesen meg tudta védeni a pásztort akármilyen kemény hidegben is. A napjainkban az idegenforgalom számára bemutatott –Bugacon jellemző- fehér borjúszájú inget, a fehér rojtosszélű gatyát és a fekete, pitykésgombos mellényt csak ünnepi alkalmakkor viselték.
Mindennapok
A pásztorok a ruházatukat és élelmüket a különböző módokon készített cserényeikben tartották. Általában este fogyasztottak főtt ételt, amit a mindenkori "lakos" a cserény-ügyeletes főzött, s a legtöbbször szárított húsból főtt gulyás, pörkölt, vagy sűrűtarhonya, netán sűrűlebbencs volt. A bográcsot a cserény közepére helyezték a "kutyagerincre" s mindenki abból kanalazott, a pásztor rangot, kort, stb-t figyelembevéve. Egyik kedvenc ételük volt még a tarhó, ami valamelyest hasonlít a napjaink joghurtjához, de méginkább az aludttejhez. Savanykás íze kitűnő szomjoltó is volt.
A puszta fia - a csikós, lóra, s néha nem is egy lóra termett ember, aki ismeri lovának minden gondolatát, s a lova ugyanígy a vele foglalkozóét. Ennek eredményeként igen gyakran csak egy egyszerű csettintés, halk suttogás irányítja az egyébként is bámulatosan tanulékony és értelmes lovat. Aki látta csak egyszer is a Pusztaötös vágtáját, sohasem felejti azt el. Különösen nem azt, ahogyan a csikós áll a három első vágtázó ló mögötti kettőnek a hátán, s nem is a kezében tartott szíjakkal, hanem a lábaival irányítja a vágtató lovakat.
Napjainkban a pusztai emberek régvolt mindennapjait a Kerényi József tervei alapján készült Pásztormúzeummal, a pusztán felépített pásztorépítményekkel és a csikósok ügyességi bemutatójával elevenítik fel. Ezek közül kiemelkedő a „Pusztaötös”, mely tanúsítja a ló és az ember közötti kapcsolat erősségét.
Bugacpuszta és a bugaci pásztorélet
http://www.bugac.hu
Czakó Ferenc: Bugac történelme (Bugac és Bugacpusztaháza község közös Képviselő-testülete Bugac 1995)
Szappanos Jolán: A nagy pusztán (Dr. Nagykovácsi János Kecskemét 1981)
Madarassy László: Nomád Pásztorkodás a Kecskeméti Pusztaságon (Porta Könyvek Kecskemét 2008)
Dékány Csaba, Horák Béla, Lisztes János, Molnár Péterné, Tóth Endre, dr. Tóth Sándor: A puszta rendje és őrzői (Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Kecskemét 2010)
Pásztorvilág gazdaszemmel: Gaál József intéző bugaci emlékei( 1928-1936) (Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Kecskemét 2003)
Dekkerné Surányi Mária: Bugaci emlékkönyv (Dekkerné Surányi Mária Kecskemét 2006)
Dr. Tóth Károly: Nemzeti park a Kiskunságban (NATURA Budapest 1979)
Rakonczay Zoltán: A Kiskunságtól Bácsalmásig A Kiskunság Természeti Értékei (Mezőgazda Kiadó Budapest 2001)
Pál Szabó Ferenc: Homokpuszták és Garmadák (Boróka Füzetek Kecskemét 2005)
Bugacpuszta a legnevesebb magyar puszták közé tartozik. Növény és állatvilágával, a gyönyörű tájjal és az ezen a területen hajdan élt pusztai pásztornép mindennapjainak, eszközeinek, szokásainak megőrzésével, ápolásával nemcsak Bugac település, hanem egész Bács-Kiskun megye identitásának, gyökereinek hordozója és örökítője. Mindez indokolja, hogy helye van a települési értéktáron túlmutatva a megyei értéktárban is, hiszen a megyébe látogatók egyedülálló kulturális és természeti kinccsel találkoznak Bugacpusztán.