




A rajzfilmsorozat ötlete Mikulás Ferenc stúdióvezető fejében fogant meg. A tervező, rendező, szakértő Jankovics Marcell volt. A Magyar népmesék (1977-től) felejthetetlen népmesei történeteket dolgoz fel ötletesen és a mesék eredeti humorát egy kis képi humorral szövi át.
A Pannónia Filmstúdió Kecskeméti Műtermének egyik legnagyobb sikere, mely a hazai rajzfilmgyártás aranykorából való. Mikulás Ferenc elmondása szerint a sorozat létrejöttéhez hozzájárult az idő szelleme, mert akkoriban felkapottá váltak a néprajzi témák. Valamint az is tényező volt, hogy a fiatal filmstúdiónak nemigen volt anyagi kerete forgatókönyvekre a kezdetekben. Fontos volt még az alkotók által kedvelt paraszti kultúra kincseinek megmentése is. A 2011-es év végéig a 100 részesre tervezett sorozat minden része elkészült.
Gyártó:
Az 1971-ben alakult Kecskeméti Műterem kezdetben a Filmstúdió leányvállalata volt, ahol elsősorban az anyacég nagy munkáit támogató, kiegészítő tevékenység folyt eleinte. Itt színezték, itt húzták ki a rajzfilmekhez készülő egyes fázisrajzokat. Később a Műterem vezetői önállósodni kezdtek, és kreatív alkotókat toboroztak, valamint felkértek több, a szakmában már jól ismert művészt, hogy segítsen munkájukban. Jankovics Marcell volt az egyik oktató, akinek a kecskemétiek többek közt azt is köszönhették, hogy ők lettek a hazai rajzfilmipar hagyományőrzői, akik beemelték a népi kultúrát az animációba.
Díjak,elismerések:
Horváth Mária rendezőnek a Magyar népmesék sorozatban készült filmjei közül – különböző neves fesztiválokon – több is díjat nyert.
• A Cerceruska című epizód Kínában, a Changzhou-ban 2004-ben megrendezett CICDAF filmmustrán (China International Cartoon and Digital Art Festival), a televíziós programok kategóriájában érdemelte ki a zsűri különdíját.
• A kővé vált királyfi c. alkotása Japánban, 2004 márciusában a 2. Nemzetközi Animációs Népmese és Legenda Fesztiválon lett különdíjas.
• A Gyöngyvirág Palkó c. filmje Kínában, 2005 őszén a 2. Nemzetközi Animációs Seregszemlén kapott ugyancsak különdíjat.
• A Hogyan telt a gyerekkorom? c. epizód 2008-ban, a 25. Chicagói Nemzetközi Gyermekfilmfesztiválon (CICFF) – a gyerekfilm műfaj legrangosabb nemzetközi bemutatóján – az animációs tv-program kategóriában I. díjas lett, amely igen nagy sikernek számít.
• Nagy Lajos rendező Köcsögkirály c. filmje 2009-ben a 26. CICFF fesztiválon, ugyanebben a kategóriában nyert II. díjat.
• Szabó Gyula 2005 nyarán a kecskeméti Animációs filmfesztiválon életmű-díjat kapott három évtizedes tevékenységéért, melynek során a Magyar népmesék sorozat számos epizódjának a mesélője volt.
Mesélők:
A sorozat harmadik évadjától kizárólag Szabó Gyula a mesemondó. Az első sorozatban 3, a második szériában 8 epizódban hallhatjuk jellegzetes stílusban mesélni. Az I. évad 2-2 epizódjának mesemondói Bánffy György és Hrotkó Károly; 1-1 epizódban Kóka Rozália, Bánhidi László, Patkós Irma, Zsolnay Margit, Tolnay Klári és Avar István a mesélő. A II. évadban 5 alkalommal Molnár Piroska a mesemondó.
Magyar Népmesék rajzfilmsorozat
• Magyar népmesék az Internet Movie Database oldalon
• Magyar népmesék a PORT.hu-n
• A sorozat a YouTube-on (Mind a 100 epizód megtekinthető.)
Továbbá a Wikipediában a:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyar_n%C3%A9pmes%C3%A9k_(telev%C3%ADzi%C3%B3s_sorozat)
címen
A rajzfilm sorozat egyedi képi, zenei világa és narratívája, az ízes szép magyar nyelven előadott mesék különleges közönségsikert értek el a több évtized alatt. Hazánkban és a határon túli magyarok számára a nemzeti összetartozás érzésének egyik legjelentősebb forrása.